معماری
خانه / اخبار عمومی / کاهش ۵۰ درصدی تعرفه‌ها در اجلاس راه آهن ایران – روسیه

کاهش ۵۰ درصدی تعرفه‌ها در اجلاس راه آهن ایران – روسیه

در اجلاس سه جانبه راه آهن ایران، روسیه و آذربایجان برای فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب تعرفه‌ها ۵٠ درصد کاهش داشت.

به گزارش ایسنا، بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت کشورمان در مسکو اعلام کرد: نمایندگان راه آهن‌های سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان در خصوص سازماندهی حمل بار در چارچوب کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب از طریق قلمرو آذربایجان و همچنین توسعه پتانسیل ترانزیتی ترمینال مرزی آستارای ایران به بحث و گفت‌وگو نشستند.

محور اصلی مذاکرات سه جانبه تعیین نرخ تعرفه ترجیحی برای سال ۲۰۱۷  و تعیین زمان سیر بار در این مسیر بود.
نمایندگان سه کشور در خصوص فعال‌سازی این مسیر برای حمل بار کشورهای روسیه، آذربایجان، بلاروس، لتونی، استونی و فنلاند به طرف خلیج فارس و هند و بالعکس بحث و تبادل نظر کرده و در خصوص تعرفه‌های آن به توافق نظر رسیدند.
حسین عاشوری عضو هیئت مدیره راه آهن و رئیس کارگروه ترانزیت در این رابطه خاطر نشان کرد: پس از ۱۴ سال که کشورهای ایران، روسیه و هند بر سر راه‌اندازی این کریدور توافق حاصل کردند، سال ۲۰۱۶ با همکاری راه آهن‌های آذربایجان و روسیه اولین قطار باری آزمایشی را در مسیر بمبئی هند- بندرعباس-آستارا- مسکو راه اندازی کردیم.
وی افزود: امروز در چارچوب گفت‌وگوهای سه جانبه توافق شد با کاهش ۵۰ درصدی نرخ‌های تعرفه برای سال ۲۰۱۷ این مسیر به صورت عملیاتی فعال شود و امیدواریم که با پیوستن کشورهای نامبرده (فنلاند-استونی- لتونی- بلاروس) به این کریدور شاهد فعال‌سازی جدی این مسیر باشیم.
عاشوری در ادامه گفت: روسیه علاوه بر مساعدت در کاهش تعرفه‌ها پیشنهاد داد در نمایشگاه حمل و نقل و لجستیک روسیه ( ترانس راشا) بسته پیشنهادی این کریدور به تمامی مشتریان معرفی و عرضه شود.
با توجه به ساخت خط آهن آستارا – آستارا که حداکثر تا دو ماه آینده به پایان می رسد، کشورهای ایران و آذربایجان عزم خود را برای فعال‌سازی این کریدور نشان دادند. پیش بینی می‌شود که مسیر قزوین – رشت حداکثر ظرف ۶ ماه آینده به بهره‌برداری برسد و با تکمیل این محدوده کریدور کامل‌تر گشته و سرعت حمل بار بیش از قبل خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code